W sytuacji, gdy nie ma testamentu w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe. Czyli to kodeks cywilny określa, kto jest spadkobiercą.
Czy tylko w takiej sytuacji? Nie! Unieważnienie testamentu oraz zrzeczenie się praw do spadku przez osoby wymienione w testamencie to kolejne sytuację, gdy krewni dziedziczą według ustawy.
Niestety dziedziczenie ustawowe to długa wyliczanka, ale nie da się tego inaczej przedstawić! Żeby ustalić jak to jest w Twoim przypadku musisz „przejść” kolejne grupy sprawdzając, która odpowiada Twojej sytuacji.
Dzieci i małżonek
W pierwszej kolejności do spadku powołani są dzieci spadkodawcy i małżonek.
Dziedziczą w częściach równych, ale część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ spadku. Jeśli dziecko nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada jego dzieciom w częściach równych.
Małżonek i rodzice
Gdy spadkodawca nie miał dzieci, do spadku dochodzi jego małżonek i rodzice. Każdy z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, otrzymuje ¼ całości spadku.
Gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa, spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi ½ spadku.
Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi ½ spadku.
Rodzice
Jeśli zmarły nie pozostawił dzieci i małżonka do dziedziczenia, powołani są rodzice w częściach równych. Jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku – udział, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
Jeśli którekolwiek z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając dzieci, jego udział przypada tym dzieciom.
Małżonek
Cały spadek przypada małżonkowi, gdy brak dzieci spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich dzieci.
Dziadkowie
W przypadku braku dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom, którzy dziedziczą w częściach równych.
Pasierb
W sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił małżonka i krewnych spadek przypada w częściach równych dzieciom małżonka spadkodawcy
Gmina
Brak małżonka spadkodawcy, jego krewnych, dzieci małżonka – spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Jeśli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek otrzymuje Skarb Państwa.